0 212 612 78 27

Kurumunuzun kimliğini profesyonel ellere bırakın... Bir firmanın ya da kurumun gerek şirket içi gereksede şirket dışı ticari politikasının duruşunu, davranışlarını ve vizyonunu temsil eden resimlerin bütününe verilen kimliktir.

Bir çok şirket kalite anlayışını ve kurumsal yapısını var olan müşterilerine ve müşteri potansiyeline kurumsal strateji ile gösterme çabası içerisine girmiştir. Kurumsal kimlik şirketlerin vizyonunu açıkladıği gibi müşteri portföyünde bulunan güveni en üst sınırlara taşımaktadır. Ticari ilişkilerde güvenin ne kadar önemli olduğunu düşündüğümüz zaman kurumsal kimliğin önemini anlamış oluruz. Kurumsal kimliği kendi içerisinde iki ayrı bölüme ayırabiliriz.

Şirket içi kurumsal kimlik yapısı ilk bölüm içerisindedir. Maddeler durumunda sıralamak gerek görülürse;

 • Logo tasarımı
 • Logo kullanım standartları
 • Antetli kağıt tasarımı
 • Bloknot kağıt tasarımı
 • Haberleşme kanallarında kullanılan zarf tasarımı
 • Şirket çalışanlarının bütünü için kartvizit tasarımı
 • Dosya tasarımı
 • Tüm haberleşme formları ( teklif formu, sipariş formu v.s. )
 • Muhasebe dokümantasyonlarının tasarımı
 • Kurum içi yönlendirmelerin tasarlanması
 • Personel giyim ve personel davranış kuralları
 • Her zaman kullanılacak olan kurumsal kimlik kılavuzu

olarak belli başlı bölümlere ayırabiliriz. Herbir dizayn maddesini düşündüğüm zaman ne kadar önemli olduğunu bir kez daha hatırlamış oluruz. Atamedya kurumsal kimlik uzmanı ile bütün yönlendirmeler sizlere en küçük bir zAhmet vermeden hassas hazırlar ve onayınıza sunar.

İkinci bölüm olarak adlandırdığımız şirket dışı kurumsal kimlik çalışmasında ise aşağıdaki maddelenmiş dizaynlar bulunmaktadır.

 • Kurumsal web tasarımı
 •  
 • İnternet ortamında kullanılacak banner tasarımı
 •  
 • Bina cephesi ve şirket içi tasarım
 •  
 • Şirket araçlarının giydirilmesi
 •  
 • Gazete, dergi gibi tanıtım meteryallerinin tasarlanması,
 •  
 • Tanıtım meteryallerinin tasarlanması, ( kataloğ, insert, broşür v.s. )

Kurumsal kimlik çalışmasındaki zaman dilimi ve oluşturulma sürecinde ise ilk olarak kurumunuzu ziyaret ederek sizi yakın bir biçimde tanıyoruz, daha sonra bulunduğunuz sektördeki diğer firmaları ayrıntılı bir biçimde araştırıyoruz. Akabinde dizayn süreci başlıyor. Kurumsal kimlik uzmanımızın önderliğinde ortaya çıkan dizaynlar,kurumunuzun en üst düzey yöneticileri ile beraber onayınıza sunuyoruz. sunu sonra gerekli düzenlemeler yapılarak kurumsal kimliğin son hali dizaynsal açıdan bitmiş oluyor. Daha sonraki aşama ise uygulama aşamasıdır. Gerekli dokümantasayonun basılması, kurumun web tasarımıı projesinin hazırlanması ile sonuç bölümüne ulaşmış oluyoruz.

Bir kurumsal kimlik çalışmasının en önemli olarak nitelendirdiğimiz konu ise kurumun bütün verilerini kusursuz bir biçimde içermesidir. Kurum verilerini en uygun şekilde anlatacak görsellerin hazırlanması yalnız ve yalnız kurumsal kimlik uzmanı tarafından oluşturulabilir. Aynı zaman da kimlik oluşturulurken en önemli neden renk seçimidir. Kurumun anlayışını, kültürünü ve sizi tanımayan portföyüne ilk olarak anımsatacakları duygular oldukça önemlidir. Bu nedenda firma sahibinin beğendiği renk seçiminin üzerinden ilerlenmesi kadar yanlış bir nokta olamaz. Adı üzerinde bir kurum olarak nitelendiriliyor, kurum olmasa filanca beyin şirketi olarak adlandırılır. Bu anlayıştan çıkmak için kurumun kimliğini oluşturan renkler, sektör ve portföy bilgileri doğrultusunda çıkartılır.

Başarılı bir kurumsal kimlik firmanız açısından oldukça önemlidir. Zamana bağlı bir yatırım olduğunu hiçbir zaman unutmamak gereklidir. Standartlardan çıkılmadığı süre içerisinde zaman içinde çok ciddi bir güven oluşacaktır. Aynı zaman diliminde prestij açısından da çok olumlu düşünceler ile anılacağınızı hiçbir zaman unutmamak gereklidir. Son derece bakımlı bir insanı düşünün, ne kadar güven verir ve ilk izlenimi oldukça pozitif olur. Kurumun için de aynı duygular geçerliliğini korur. Özellikle sizi uzaktan tanımaya çalışacak insanlar için internet dizaynı projenizde kurumsal kimlik oldukça önemlidir. Özellikle sizinle iş dünyasında buluşmaya çalışan bir kurum için internet projeniz ile beraber kurumunuza ait bir belge arşiviun tümlüğü, kurumunuz için en hoş ön izlemeyi oluşturmuş olacaktır.

Kurumsal Logo Tasarımı

Görsel tasarım iletişiminin en etkili yollarından biridir. Bu nedenle logo firmaların akılda kalmasının en önemli tekniği ve firmaların hizmet ya da aktivitelerinin isminin bilinirliğini arttırmak için kullandıkları özgün simgedir.

Logo tasarımları hatırlanması zor olmayan, sade basit anlaşılan ve mümkün olduğu kadar az renkten oluşmalıdır. Her çeşit baskılı evrakta, bunlar dışında dijital ortamlarda aynı biçimde birbirinden farkı olmadan kullanılabilecek yapıda olması gereklidir. Tamamen özgün bir çalışma olmalı, diğer firmaları veya ürünleri çağrıştırmamalıdır.Logo dizaynları ilgili kurumun veya ürünün aynası gibidir, fontun çeşitinden kullanılan renklere kadar çok iyi bir çalışma gerektirir. Öncelikle logoyu tasarlayan kişinin firmayı tanıması esastır. Kurumu yansıtan titiz noktaları bilmesi gerekir.

İyi bir logo, yüzlerce sayfalık bir kitabı tek bir cümlede anlatmak gibidir. Her türlü ölçüde okunabilir ve anlaşılır olması gereklidir. Logo kurumsal kimlik çalışmasının asli taşıdır. Logonun tasarımı katiyen tasarımcıyı değil, ilgili ürünü ya da firmayı temsil etmelidir. Tasarım firmanın önüne geçmemelidir. Estetik olması gereklidir. Logo sonuç olarak bir görüntüdür. Bir görseldir. Zaman içerisinde göz alışır ve okunmadan resim dşayeti ile algılanır. Bu nedenle logonun izleniyor olma özelliği estetik olma şartını çok ön plana çıkarır.

Yukarıdaki özelliklere göre logonuzu hazırlattınız. Bundan sonra ilk yapacağınız iş bir logo kullanma kılavuzu hazırlamanızdır. Bu klavuzda neler mi olmalı ? Logonuz hangi boyutlarda kullanılabileceği, sınır boyutu ne olacak? Hangi zeminlerde kullanmak mümkün ? Kenarlarında ne kadar boşluk olması gereklidir gibi soruların yanıtlarının bulunduğu minik bir kitapçık hazırlayabilirsiniz. Bu sayede logonuz hangi mecrada kullanılırsa kullanılsın, sizin arzularınizin dışında kullanılamayacaktır.

Biz Havuçmedya ekibi olarak, logonuzu tasarlamadan önce sizi tanımayı tercih ediyoruz, sıfırdan bir logo yaratıyorsak sizi hangi noktalarda yansıtmasını istediğini öğreniyoruz, şayet bir logo yenileme ise, eski logodaki eksikleri çıkarıyoruz, yeni kurumsal kimliğinizin sizi tamamıyla yansıtmasını sağlamaya gayret ediyoruz. Bu veriler profesyonel dizayncılarımız tarafından süzgeçten geçirilerek tamamıyla sizin kurumunuza özel, özgün tasarımlar yapıyoruz. Size ise yalnızca karar vermek düşüyor…